1207-ben született Sárospatakon, vagy Sopronban, Árpádházi Szent Erzsébet Türingiai hercegnő a Német Lovagrend patrónája. II. András, és merániai Gertrúd lánya. Hermann türingiai tartománygróf Hermann nevű fiának jegyeseként négyéves korától Wartburg várában nevelkedett. Miután jegyese meghalt 1216-ban, házasságot kötött az ifjú IV: Lajos tartománygróffal 1221-ben. Imádságos életet élt, gyakran böjtölt, támogatta és segítette a szegényeket és rászorultakat. Az ötödik keresztes hadjáratba induló férje Itáliában járványban hunyt el 1227-ben. Ekkor Eisenachba költözött majd utána Marburgban telepedett le. Szigorú aszkézisben és teljes szegénységben élt. Özvegyi járandóságából menhelyet alapított. Halála után négy évvel 1235-ben szentté avatták. 1231-ben halt meg Marburgban.

(Sz. Jónás I.: Árpád-házi Szent Erzsébet)