Egész tudatos
életünkben
várunk valamire, kisebb vagy
nagyobb, rosszabb vagy jobb dolgokra. Sosem a jelenben
élünk, hanem emlékeinkben
és az elképzelt jövőben, hiszen a jelen azonnal
átfordul a múltból a jövőbe. A
most kiépülő világunkban az időnek, a
tervszerűségnek különösen nagy szerepe van,
hiszen minden késedelem veszéllyel,
költséggel, büntetéssel is jár. Az ember
életében azonban akadnak gyönyörű,
nagy, ünnepi várakozások, s közülük
is a legszebb a karácsony. Természetesen
minden életkorban más és más ez a
várakozás és biztos, hogy nincs két
egyforma karácsony.
Hol örömtelibb, hol magányosabb, hol nyugalmasabb, hol
aggódóbb, hol
szegényebb, hol gazdagabb. Családi állapotunk,
közösségi kapcsolataink,
egészségünk
és hazánk helyzete szerint. Előfordul, hogy még
túl fájdalmasan üres egy
megszokott hely a karácsonyfa körül, de mindig
megjelennek új arcok, új gondok
és örömek a legyőzhetetlen élet rendje szerint.
Manapság egyre
korábban kezdjük
várni a karácsonyt, talán azért is, mert a
kereskedők mit sem adva az ünnep
jellegére -a nagyobb haszon reményében - egyre
hamarabb feldíszítik boltjaikat,
áruházaikat. A kölcsönös
ajándékosztás sok helyén a
földgolyónak már szinte
teljesen kiszorította magát az ünnepet és
annak okát. A bérmikulások borízű
hangja és a rénszarvas szán csengője elnyomja a
Kisded megszületésének
örömhírét. A nagy keresztény ünnep
a más vallásúak számára is
átad valamit a
szeretet és összetartozás családi
ünnepéből, az éjféli misék
orgonazengése és a
keresztény templomok harangzúgása talán
békét hoz az Istentől elfordult
lelkekben is.
Az utóbbi
időben, amikor már
szinte rohannak a napok, azt érezhetjük, hogy nem
rég volt és máris itt van a
karácsony. Nekünk azonban nem szabad elsietni az
ünnepi várakozást, mert maga
az ünnepi várakozás a legszebb, az Eljövetel
előtti áhítat és reménység, a tűz
fellobbanása előtti sötétség.
Egy olyan
országban, ahol egyre
ritkább a gyermekáldás, ahol
óvodákat, iskolákat zárnak be, ahol
tanyák és
falvak válnak lakhatatlanná (nincs pap, orvos,
óvoda és iskola, megszűnt a
helyi posta, és már egy kocsma megnyitás is
öröm lehet) nem túl vidám a nemzet
közös karácsonya, hisz az az ünnep, melyre most
kezdjük a felkészülést,
leginkább a Születés napja, az Emberfia, az
Örök Élet ígéretének ünnepe,
melyet
e korszellem a pénz ünnepévé, Esztelen
Dáridóvá akar tenni a médiaguruk
közreműködésével.
Ne hagyjuk, hogy a
letűnt
rendszer mintájára ismét ellopják
tőlünk az ünnepet, mert ez minden jóakaratú
ember közös kincse. Keresztény ünnep,
Jézus Krisztus Urunk első eljövetelének
ünnepe. Várjuk szép csöndösen, a
rorátékon rákészülve, hittel,
reménységgel.
Próbáljunk olyan ártatlan szeretettel nézni
erre a világra, ahogyan Ő nézett
körül a betlehemi jászolban.
"tanárúr" nyomán
Szép
Tündérország támad föl szívemben
Ilyenkor decemberben.
A szeretetnek csillagára nézek,
Megszáll egy titkos, gyönyörű igézet
Ilyenkor decemberben.
...Bizalmas
szívvel járom a világot,
S amit az élet vágott,
Behegesztem a sebet szívemben,
És hiszek újra régi szeretetben,
Ilyenkor decemberben.
...És valahol
csak kétkedŐ beszédet
Hallok, szomorún nézek,
A kis Jézuska itt van a közelben,
Legyünk hát jobbak, s higgyünk rendületlen,
S ne csak így decemberben.
"Amit az iskolában tanultunk, annak legnagyobb részét elfelejtjük, de a hatás, melyet egy jó oktatási rendszer szellemi tehetségeinkre gyakorol, megmarad. "
/Eötvös J.: Gondolatok/
Az 1800-as évek második felében a tanítói pálya nemigen vonzotta a fiatalokat. Latinul tudás, vagy legalábbis értés, az orgonálásban és az éneklésben való némi jártasság és a szépírás már elegendő volt ahhoz, hogy valaki a rosszul fizető tanítói á1lást betölthesse. Ebben a szánalmas időszakban tűnt fel Mészáros Imre érsekvadkerti esperesplébános, hogy hazánk népoktatását a külföld népoktatásával egyenlő szintre emelje.
Mészáros Imre 1811. május 23-án született Muzslán (Esztergom vármegye). Szülei jómódú földművesek voltak, 3 fiú és 3 leánytestvére született. Az elemi iskola után az esztergomi gimnáziumba került, 1828-tól pedig az esztergomi főegyházmegye növendékpapja lett. Nagyszombaton hallgatott bölcseletet és teológiát, sőt idegen nyelvű társait magyarra is tanította. 1834. augusztus 29-én szentelték pappá, több helyen káplánkodott, majd a nagyszombati líceumban tanított magyart, hittant, természettant.
1845-tól szentszéki jegyző, majd helynökhivatali igazgató. 1848. május 27-én nyerte el az érsekvadkerti plébániát, alesperes és szentszéki ülnök lett. Itt írt már költeményeket, Elemi-, Kis-, Közép- és Nagy Katekizmust, ABC-s könyvet, Népnevelési közleményeket. A Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választotta.
Ez időben gróf Thun Leó osztrák vallás- és közoktatásügyi miniszter a magyarországi tanfelügyeletet is a címzetes apátokra és prépostokra bízta, így lettek az alesperesek elemi iskolai tanfelügyelők, a plébánosok pedig igazgatók is. Nógrád vármegye kerületi tanácsosa Haas Mihály volt. Sokat tett új iskolák felállítása, a meglevők felszerelése érdekében. Megindította a munkát, hogy az 1855-ben kiadott tanterv szerint az iskolákat könyvekkel lássa el. A beszéd- és értelemgyakorlatoktól s vallási tankönyvektől kezdve lehetőleg minden könyvről gondoskodott. Különösen a tanítóképzés újraszervezésére fordított nagy figyelmet. A már működő tanítók részére póttanfolyamokat rendezett. Mészáros Imrének nagyon fájt, ahogy látta a magyar tanításügy elmaradottságát.
Mint leghazafiasabb papjaink egyikének fájt, hogy éppen akkor kell a tanításügy fellendítése érdekében cselekednie, amidőn hazánkat letiporták, s így hazánkról, mint önálló államról nem írhat. Ám Haast mindenben segítette.
Tudta és vallotta: "A jobb jövő, mely után mindnyájan epedünk, csak alaposabb nevelésnek és tanításnak lehet eredménye."
Lelkipásztori teendői mellett szívügyének tartotta a gyermekek megfelelő képzését, hazafias Ielkületük kifejlesztését és ápolását, hitbéli növekedésük biztosítását. Az általa szerkesztett ABC-s könyvet hangoztató és írva-olvastató eljárás mellett is lehetett használni.
Nagy tisztelettel szólt a tanári karról:
"Vannak a tiszteletre méltó elemi tanárkarban tehetségek, melyeket csak érinteni kell, mint hangnak a húrt, hogy hasonló munkásságba hozassanak. Az iskolába lépő gyermeket fogadja a tanító nyájasan, hogy megnyerje bizalmát. A beszédgyakorlatok után következzék a szemléltető oktatás helyes kiejtéssel. A tanítás legyen párbeszédes." Nem elégedett meg a száraz elmélettel, hanem mielőtt megírta volna könyveit, a módszereit az érsekvadkerti iskolában előbb gyakorlatilag alaposan kipróbálta. Életeleme volt a tanítás. Az iskolába almákat hozott, s ezeket az arra érdemes tanulók kapták meg tanítás után. De nem csak a helyi tanítókat irányította, hanem kerülete minden iskolájának tanítóját oktatta, nekik gyűléseket, továbbképzéseket szervezett, kiadványokat jelentetett meg. Hazánkban alig található hozzá hasonló pedagógus, aki az időben magyarságát is hűen megtartotta. A hazai népnevelésnek oly szolgálatot tett, amelynek nyomán tovább haladva eljutottunk a mai felvirágzó korba.
1864 végén esztergomi kanonokká nevezték ki. Ebben szerepe volt annak, hogy a vadkertiek nem méltatták szellemét, előljárói sokszor mellőzték, ráadásul tüdőbaj jelentkezett nála. Ettől fogva már csak levélben tartotta a kapcsolatot Galgóczy Bélával, gróf Zichy uradalombeli pusztalőrinci gazdatiszttel, komájával és annak családjával. Október 6-án Bécsbe, a Pázmány intézeti Papnövelde igazgatójává nevezték ki. Decemberben hálásan köszönte a vadkerti óbort, melyből még tífuszbeteg kispapjai is kaptak.
Mindig örömmel vette a Nógrádból kapott híreket. "Mi az már, hogy Dejtár ismét leégett. -Sok ott a tűz, sok!" Augusztusban magához hívatta Soóky Gábor szerpapot (Galgóczyné testvérét), aki haláláig mellette maradt. Hazánk egyik legkiválóbb pedagógusa, a tanítók igazi jóakarója és barátja 55 éves korában, papságának 32. évében halt meg. 1865. szeptember 28-án Esztergomban temették el, a bazilika sírboltjában nyugszik, a bejárathoz közel. 1905. október 25-én a Balassagyarmat-vidéki Róm. Kath. Népnevelők Egyesülete Bakos János esperesplébánost, Márton István helyettes esperesplébánost és Siklai István segédtanítót delegálta abba a bizottságba, mely azért dolgozott, hogy emléktáblát készítsenek Mészáros Imre emlékére. Életéről könyvet adtak ki, a maradék pénzből alapítványt tettek az emléktábla jó karban tartása céljából. Sok huzavona és nehézség után 1914 májusában ünnepi szentmise keretében szentelték fel az emléktáblát, mely plébániánk falán ma is látható:
Mészáros Imre (1811-1865)
egykor nagyszombati líceumi tanár, később érsekvadkerti esperesplébános, utóbb esztergomi kanonok, Pázmány-intézeti igazgató, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a kiváló pap, az egyházi és tanításügyi irodalom fáradhatatlan művelője, a magyar nyelv lelkes terjesztője s a népoktatás terén korszakot alkotó férfiú emlékének a hálás utókor.
(Gyurcsek Gyné)
Elhangzott: 2005. szeptember 4-én.
Az iskolakezdés nemcsak a diákoknak kihívás. Szinte mindenki szereplője e nagy horderejű eseménynek. A szülő, a nagyszülő, a tanár, a nevelő, a lelkipásztor, az utcaseprő, a takarítók, a járművek vezetői. A kihívás ennyit jelent: feladat, újrakezdés, talpra állás.
Az adventi üzenet segít ilyenkor: ébredjetek fel az álomból, újuljatok meg lélekben. A talpra állás néhány mozzanatáról elmélkedjünk ma. A szentírás pontosan elmondja mi a teendő ilyenkor. Idézem a szentírást a thesszaloniki levélből:
"Isten akarata, hogy szentekké legyetek, tartózkodjatok a paráznaságtól. Mindegyiktek szentül és tisztességesen éljen feleségével, senki üzletkötésben meg ne károsítsa és meg ne csalja testvérét, mert az Úr megtorolja mindezt. Hiszen nem bűnös életre hívott minket, hanem szentségre".
Ady a belső romlásokat dögmatériáknak nevezte. Ha ezek eluralkodnak a lélekben, azt eltorzítják, tisztátalanná, gonosszá és kegyetlenné teszik. Fiataljaink, de felnőttjeink egyre nagyobb hányada mindent, ami szent, ami szép, összetapos. ők a szép és értékes falak összefirkálói, az életadás szent erőit az intimszférából ők viszik az utca sarába, tévéernyőkre, utálatos piacokra. Ők nem a jövő életet szolgálják, hanem az önző ösztönt.
József Attilától idézve: "mely, ha nincs nevelve, várni nem tud, kímélni nem tud".
Talpra állás a sötét gödrökből, a dögmatériákat kitessékelni belső világunkból, bűnbánattal, önneveléssel, feloldozással. Elkeserítő gonoszságtól döbbentem meg a napokban. Beteglátogatásaim során balesetet szenvedett középkorú férfi, mikor megtudta, hogy pap vagyok, azonnal kijelentette, hogy ő nem hisz senkinek, különösen nem az Istenről szóló meséknek, mert ő kommunista. Egyébként is, folytatta, ha rajta múlna, már egyetlen pap sem volna Magyarországon. Közben tajtékzott a gyűlölettől. A szemben lévő ágyon egy idős bácsi sírva közölte velem, hogy az az ember gonosz. Szidja a zsidókat, akiket ki kellene irtani. Tudja, nagyon hánt, mert én is zsidó vagyok. Hát ilyen egy kommunista, egy ateista? Biztos, hogy nem mind ilyen, mégis, ha végignézem az elmúlt hatvan évet, a harcoló katona, a Donyec-medencei hadifogoly és itthon az üldözött pap szemszögéből -ez én vagyok -, igen sok ilyen emberrel találkoztam. Igen sok hazug és gyilkos és gyűlölködő ember került hatalomra, Hitleréknél, Sztálinéknál, akik gyűlölettel öltek, haláltáborokba, börtönökbe zártak milliókat. Hiteles, amit mondok, mert ezek legtöbbjét átéltem. Isten kegyelméből élve megúsztam ezer sebet elszenvedve. Az a bánatom, hogy még most is vannak ilyen emberek a hatalmon. Mindent igyekeznek megtenni, hogy Istent, Jézust agyonhallgassák, a hívő embereket és a vallást eltapossák. Ezek Koránt és Bibliát égetnek. Mint piarista tanár, egy katolikus iskolában aggódva figyeljük, hogy egyre inkább eldurvul állam és egyház viszonya.
Pálos Miklós, volt egyházi ügyekkel foglalkozó államtitkár így nyilatkozott a minap: "Ez a jelenlegi kormányzás nyíltan egyházellenes, amit hol kimond, hol nem. Nem akarja, hogy a történelmi egyházaknak szerepe olyan legyen, mint amilyen őket megilleti a szabadság alapján. Az egyházak mindig az erkölcsi rend, a békesség, az emberi tisztesség alapján állnak. Ezt ők nem nézik jó szemmel". Pálos Miklós nevek említésével kimondja, hogy sokan nem alkalmasak magas tisztségük betöltésére, mert diszkriminálnak, gyűlölnek, Istent semmibe vesznek. Ó, te drága magyar nép! Mikor elégeled már meg végre a sok hazugságot, kizsákmányolást és vallási elnyomást?
Kerényi Lajos
Ugye látod,
hogy három év
távlatából sem feled Téged, az
általad 14 éve útjára indított
Vadkerti
Harangok. Három éve annak, hogy hosszú
szenvedéssel felkészülve elfoglaltad
utolsó állomáshelyedet, ám szemed
sarkából onnan is folyamatosan figyeled
életünk
alakulását. Tudom azt, hogy Nálatok nincs
médiaháború, mivel a szeretet
birodalmában nincs jogosultsága a megosztó
híreknek.
Az új helyeden biztosan nem zárnak
be iskolákat, matricaosztással
sem kényszerítenek lelkeket a hitbéli
szerepvállalásra. Biztos vagyok abban, hogy
a már egy éve írt utolsó levelem óta
is értesültél a velünk kapcsolatos
eseményekről,
a Rólad történő megemlékezésekről.
Ám a biztonság kedvéért
néhány dologról e
levelemben is tájékoztatlak Téged. A
legbosszantóbb dolog "közös gyermekünk",
az iskola körül alakult ki. Többszöri
egyeztetést és tárgyalást követően
még
egy évet kapott a működésre akkor, amikor a
püspöki kar körlevélben szólított
fel intézményeink megtartására. Persze,
mint mindenben, ebben a kérdésben is
kettőn áll a vásár. Tudod, mi itt a
földön gyengék vagyunk, hisz a legkisebb
vihar esetén is pánik lepi el tudatunkat. Így
történt ez most is, amikor a
tanév kezdéskor elhangzott bejelentés
hatására több testvérünk nem
vállalta fel
hová tartozását és tovább
lépett intézményi kereteink közül.
Apát
Úr! Te mit tennél a
helyünkben? Ugye a remény meghalásáig
bíznál az ügyben, a pislákoló gyertya
globalizálódó, pénzközpontú
világunknak irányt mutató szerepében?
A másik nagy
változás, a
plébánosi beosztásban történt. A
Téged követő Varga Péter Bécsben folytatta
papi tevékenységét. Ám a püspök
atya jóvoltából nem maradtunk pap
nélkül, hisz
Luteránus Péter ( édesapját lehet, hogy
már ismered, hisz a közelmúltban
költözött körötökbe) káplán
atyát küldte hozzánk. S képzeld, eljött
velünk
Szentkútra, a Magyarok Nagyasszonya búcsúba, ami
nagy élményt jelentett számunkra.
Erről a Kolping újságban is olvashatsz, ezért ezt
most nem részletezem. Mivel Péter
atyát csak két éve szentelték pappá
és jogi tanulmányokat is folytat, "öreg
barátod", Tarnai Imre bácsi segít neki a
plébánosi munkákban.
Imre bácsi
egyébként kerületi
esperesként és prézesként is a helyedbe
lépett. Közreműködésükkel
folytatódnak
a Te idődben elkezdett programok (felnőtt hittan, lelki napok,
hangversenyek,
találkozók), de az utódod által megkezdett
szentségimádásokról sem mondunk le.
Rosszulléted helyszíne, a Kálvária
kápolna is egyre többször színhelye egy-egy
liturgiának és eleinkre utaló
emléktáblával, képekkel is gazdagodott most
ősszel annak liturgikus tere.
Lehet, hogy
már találkoztál vele
közös otthonotokban, de azért megírom, hogy a
templomunkat és iskolánkat több
millió forinttal támogató Margit néni nem
sokkal utánad meghalt Szombathelyen,
de emléke a csillárokban tovább
világít templomunkban. Nem folytatom tovább a
történetek felsorolását, hisz Te ennyibő1 is
látod munkád folytatását.
Próbáljuk
tenni a dolgunkat, ami
sok esetben nem úgy sikerül, ahogy azt szeretnénk.
Azért, hogy ne csüggedjünk
egy-egy kudarc esetén, kérjük imádkozz
értünk, hogy legyen erőnk a Teremtőnk
akaratát teljesíteni ebben, a sokszor meg nem
értést sugalló világunkban.
Tisztelettel köszöntve Téged és általad Borika testvéredet családtagjaival együtt.
Érsekvadkert,
2005. november
"emjé"
November 13-án a Fatimai
ájtatosság után, amelyen közösen
vettünk részt a jelige eléneklésével
kezdtük meg gyűlésünket. Novemberben az
ember nemcsak elhunyt családtagjaira, barátaira,
ismerőseire gondol gyakrabban,
hanem arra is hogy, életünk
egyszer véget
ér.
"Legyetek hát éberek, mert nem tudjátok, melyik
órában
jön el Uratok."
(Mt.24,42)
Vezetőnk ezt a Szentírási
részt választotta az elmélkedésünk
központi témájául.
Péter atya arra
hívta fel figyelmünket, hogy az Istentől kapott
talentumokat okosan használjuk
fel. Halálunkkor fog kiderülni, hogyan gazdálkodtunk
a ránk bízott kegyelmi
ajándékokkal. Elmélkedésünket vezetőnk
egy tanulságos mesével -amelynek címe:
Túlvilági palota -zárta le.
Decemberre tervezzük:
Adventi esték a Kalász Házban
-november 28-án 18 óra
-december 5-én 18 óra
-december 12-én 18 óra
-december 19-én 18 óra
-december 11-én
Kalász gyűlés 15 óra
-december 23-án, pénteken 17 órakor Kalász
Karácsony
Mindenkit szeretettel várunk!
A Szent Erzsébet Katolikus Iskolában az idén is megrendezték a már hagyománynak számító Erzsébet napi ünnepséget. A szentmisén hallhattuk Péter atyától Szent Erzsébetnek, iskolánk névadójának és védőszentjének életútját, melyet a családszeretet, segítőkészség és nagylelkűség hatott át. Az ifjúsággal közösen énekelt dalok is e szent asszonyt dicsőítették, kinek élete minden nő előtt példaként állhat.
A szentmisét követően a Közösségi Házban folytatódott az ünneplés: gyermekeink előadásaikkal tették még szebbé ezt a megemlékezést. A színvonalas műsorért külön elismerés jár a felkészítő tanároknak. A kis előadásokat az igazgatónő köszöntése követte, ami után minden jelenlévőt agapéra invitált. A szülők lelkes készülete tette lehetővé a szeretetlakoma létrejöttét, amiért hálásak vagyunk nekik. Majd a vidám együttlétet nótaszó zárta.
Iskolánk égi közbenjárójának ünnepe ismét egy maradandó emlék marad mindazok számára,
akik jelenlétükkel és segítségükkel emelték e nap színvonalát.
Szabóné
Kovács Erzsébet szülő
Magyarország
szép nemes csillaga,
asszonyi rend tiszteletes tagja,
szent Erzsébet, András király lánya,
szent hitünknek gyümölcsös szép ága.
Dolgos kezét
nagy munkára adja,
ujjaival az orsót forgatja,
szegényeknek ajtaját megnyitja,
éhezőknek a kenyerét nyújtja.
Gazdagságnak
magas pompájában
él a lélek nagy szabadságában,
uraságát Krisztusért elhagyja,
mint hívságot, lábával tapodj.
Asszonyoknak te vagy
tanítója,
özvegyeknek bölcs útmutatója,
leányoknak jó példaadója,
mint legyenek kincsek megtartója.
Üdvözlégy
hát, országunknak éke,
őseinknek szép és drága dísze,
hadd kövessünk téged életünkkel,
veled együtt éljünk Istenünkkel!
Mint minden
évben most is lelkes
izgalommal vártuk ezt a napot. Nem csak azért, mert
ilyenkor egy napra otthon
hagyhatjuk az iskolatáskát, hanem azért, mert a
délelőtt folyamán játékos
vetélkedőket rendeznek nekünk.
Hét
állomáson kellett részt
vennünk osztályonként, menetlevéllel a
hónunk alatt. "Megmérettethettük
magunkat" ki-ki a korosztályához mérten magyar,
matek, természetismeret,
angol, ének, testnevelés tantárgyakból. Az
érdekes, furfangos, játékos
feladatok néha igencsak nagy fejtörést okoztak
nekünk, melyre próbánként minden
csapat 0-10 pontot kaphatott. A vetélkedő befejeztével az
alsó és a felső
tagozatosakat külön-külön
értékelték. Így majdnem mindenki
részesült
jutalomban. Ha mégsem, az sem okozott senkinek
elkeseredést, mert a játék és az
együttlét öröme ugyanolyan jutalom
számunkra.
A 8.osztályos
diákok
November 27.
Advent
első
vasárnapja
-iskolánk felső
tagozatosainak gyertyagyújtása
December
6.
Mikulás várás.
ünnepi műsor
18.
Karácsonyi hangverseny a templomban
Advent negyedik vasárnapja
-iskolánk alsó tagozatosainak
gyertyagyújtása
21. Kézműves
délelőtt -tanítás nélküli munkanap
December 22.
-Január 2. téli szünet
(január 3. első
tanítási nap)
Idén
is részt vettek diákjaink, és ezzel
képviselték
iskolánkat a balassagyarmati Szent Imre napokon.
A szavalóversenyen két tanuló vett részt. Az alsó tagozatot
Nagy Mária 4. osztályos tanuló, a
felső tagozatot
Szabó János 5. osztályos tanuló
képviselte.
Több csapatunk indult a hittanversenyen, ahol a 6. osztályosok csapata - Dombai Zsófia, Gyurcsek Zsófia, Fábián László -
1. helyezést ért el.
Az egész úgy indult, hogy
Csesztvére megyünk kirándulni, de sajnos az idő
közbeszólt, ezért játszottunk
egyet a cserkészházban majd a pályára
mentünk baseballozni. Az atyával együtt
jót játszottunk, aki sok embert bíztatott a
játékra. Az eső közben eleredt. A
cipőnk elázott, mi fáztunk, de ettől
függetlenül jól szórakoztunk. A
szomszédban focimeccs volt, ami minket nagyon érdekelt
(páran elcsúsztak a
játék közepette). Amikor a
cserkészházba érkeztünk
pihenésképpen a táboros
fényképeket nézegettük, amiken sokat
nevettünk. Ezt a napot szívesen
megismételnénk, csak hideg és esőmentesen.
Nefelejcs őrs
22-én kirándulás
helyett eltöltöttünk közösen egy
délelőttöt
23-án az 1956-os forradalomra emlékező
ünnepélyen vettünk
részt
30-án csapatmise
4-én vezető gyűlés
11-13-ig SZER Szigetszentmiklósi Regősnapok
A sün, vagy ahogy népiesen nevezik, a sündisznó a rovarevő emlősök rendjébe, a sünfélék családjába tartozik. Hegyes előrenyúló pofájában éles, hegyes, rovarevő fogazat található. Szívesen fogyasztják a rovarokat, azok földalatti lárváit, megeszi a csigákat, egereket, pockot s ezért hasznos a mezőgazdaságban. Hosszúságuk:30-35 cm, testtömegük: 0,7-1,8 kg, magasságuk 12-15 cm. Látásuk meglehetősen gyenge, de hallásuk annál jobb. Félénk és óvatos állat. Ellenségei a farkas, hiúz, bagoly. Támadásaik ellen összehúzza magát, és úgy védekezik. Tüskéi összegombolyodott állapotban minden oldalról védelmezik. Kedveli a cserjéseket, a bozótokat, ahol a sűrűkben gyakran a száraz harasztok rejtekében pihennek nappal. Fészkét ügyesen álcázza falevelekkel, szalmával, száraz fűvel. Birtokának határait jól ismeri, mint minden vadászó állat. Rejtekéből gyakran hallatszanak ki furcsa hangok, szabályos szuszogás, amely mintha halk zokogással vegyülne. Nagyon szeret aludni. Nem szereti a csöndet, inkább a lármát. Éjszakai életmódot folytat. Remek falmászó, felmászik a kőkerítésen, magas fapalánkon, de csak felfelé mászik. A kerítés tetején fölmereszti tüskéit, gombóccá gömbölyödik és lepottyan. Október közepén az addig fürge sün elnehezedik, sok zsiradékot raktároz el a bőre alatt. Ilyenkor téli szállást keres. Téli álma alatt testhőmérséklete 6 fokra süllyed. Nagy fagyok idején felébred, mocorog, a mozgástól felmelegszik majd tovább alszik. Egészen tavaszig. A sünök minden faja védelem alatt áll.
Október
utolsó szerda este, a nemzetközi imanapot követően
soron kívüli közgyűlést tartott
egyesületünk. Az új tag felvétel mellett lelki
vezetőt (prézest) is választott a
határozatképes közgyűlés Tarnai Imre (Imre
bácsi) plébánosunk személyében. Az
idősebb testvéreknek gondolom nem kell
bemutatni személyét, hisz velünk a kapcsolata az
1972-es nógrádmegyeri
plébánosságáig nyúlik vissza.
Pap-társaival (+Dorn Antal, +Kozma György, +Tuskó
Tibor, Pályi László) számtalan
közös kirándulás keretében adták
tovább a
hitbéli kitartás vágyát az akkori, a
hatalom által ferde szemmel nézett
ifjúsági csoportoknak. Most a közös
múltból táplálkozva, egymásra
találva egy
új világ, egy szebb és emberibb jövő
áll a terveink közép pontjában. Ennek
részét
képezik az alábbi, a közgyűlésen elhangzott
programtervezetek.
-Aktív közreműködés a
helyi egyházi és önkormányzati
rendezvényeken.
-Rendszeres felnőtt katekézis
-Focitornák Érsekvadkerten, Tóalmáson
és a csehországi
Zsdárban
-Összevont névnapi köszöntők
-Betlehemi láng hazahozatala Bécsből
-Közreműködés a templomi hangverseny és az
ökonomikus imaóra
szervezésében
-Szilveszteri bál éjféli
szentségimádással
-Zenei találkozó Csepelen, budapesti nevezetesség
megtekintése
-Erdei házi lelkigyakorlat Farkas István piarista atya
közreműködésével
-Búcsúi jelenlét Csíksomlyó,
Szentkút, Vác, Budapest
Szt.Jobb körmenet
-Északi körzeti családi nap az erdei
háznál
-Csoportos nyári kirándulás, ahol az egyik
úti cél Erdély
-A Vadkerti Harangok folyamatos menedzselése, kapcsolat
tartó terjesztése
-A nyárelején meghirdetett térségi
támogató szolgálat
működésének megalakulását az
állami vonal az MKSZ felügyeletével
engedélyezte.
Ennek megszervezésével a budapesti meghallgatások
után dr. Szrenkáné Nagy
Erzsébetet bízta meg a bíráló
bizottság. Támogassuk Őt, az általa
irányított
személyeket, hogy egyre több emberi szó és
szeretetjusson a magára maradt
testvéreinkhez.
-Köszönjük a MISSZIÓS
gyűjtés eredményeként felajánlott 130
100 Ft-ot, melyet már továbbítottunk
a
célállomás felé.
-Társadalmi munkában megújításra
kerül egy temetői Kereszt.
Köszönjük az abban résztvevők múltat
tisztelő, jövőnek üzenő tevékenységét.
-December 3 -án ismét vendégünk lesz
Balczó András. A pontos
időpont és helyszín hirdetések útján
kerül közlésre. Biztassuk egymást a
részvételre.
-A karácsonyi hangverseny időpontja: 2005. december 18.
délután 16:30.
-Ismét betlehemesek járják a falut december 18.
és 22.
közötti napokban. Aki szívesen látja
otthonában őket, a templomi hirdetések
szerint jelentkezzen.
-Templomi pásztorjáték december 25-én 10.
órakor lesz.
-A jubiláns házasok közös
hálaadása december 26 -án a
nagymise keretében lesz. Szeretettel hívunk minden
jubilánst.
-A Harangok decemberi száma éjféli misén
ott szeretne lenni.
Ezért a lapzárta december 11. Az anyagokat lehetőleg
elektronikusan kérem
eljuttatni Molnár János részére:
(rikkancs@csiki-bege.hu, molnarjanos@CSiki-bege.hu, floppy, CD).
Kereszteltek:
Belvári Beatrix Alexandra
(Belvári Zoltán -Bódi Bernadett)
Homolya Barnabás
(Homolya Zsolt -Szabó Nikoletta)
Halottaink voltak:
Kordics ]ózsef
Szentségimádásaink
beosztása:
Keddenként
18 órától vasárnapokon 16-18 óra
között
december 4. |
vas. |
Pió
imacsoport |
||
december 6. |
kedd |
Csendes félóra |
||
december 11. |
vas. |
János
Pál imacsoport |
||
december
13. |
kedd |
Kolping-család |
||
december 18. |
vas. |
HANGVERSENY |
||
december 20. |
kedd |
Kalász
csoport |
||
december 25. |
vas. |
Teréz
anya imacsoport |
||
december 27. |
kedd |
Rózsafüzér-társulat |
||
2006
január 1. |
vas. |
Ferenc
imacsoport |
||
január 3. | kedd | Karitasz csoport |
Mennyire hasonlít a hízelgés a barátságra?! Nemcsak utánozza, hanem legyőzi és felül is múlja: nyílt, készséges fülekre talál, leszáll a szív mélyére, s éppen azzal kedvelteti meg magát, amivel árt. Tanuld meg, hogyan tehetsz különbséget a hasonlóságban. Nyájas szavú ellenségem barát gyanánt közelít. Erényként settenkednek hozzánk a bűnök. Bátorság címén lopódzik tetteid körébe a vakmerőség, a lomhaságot pedig mérsékletnek nevezik, a gyávát meggondoltnak fogják fel. Nagy a veszély, ha ezek között nem ismerjük ki magunkat. Ezért mérsékeld a mások irányában táplált dühödet, mert a haragod magad ellen fordul a közeljövőben.
Az emberség
korlátozza a gőgöt:
sose szólj fennhéjázón az emberekhez. A
másnak adott emberség megtiltja a
kapzsiságot. Szóban, tettben, érzésben
légy szíves és elnéző, hogy az
elvárások
nélkül tett jóval mások hasznára
lehess.
Légy hű, mert az éppúgy kíméli
más vérét, mint a magáét, és
tudja azt, hogy az ember nem tékozolhatja el az
embert.
( S.N.C. 2004)
Idén is
megrendezésre kerültek
Balassagyarmaton a Szent Imre napok, ahol különböző
versenyeken (szavaló,
képzőművészeti, hittan) mérhették
össze a gyerekek tudásukat. Vadkertről
mindkét iskolából indítottunk csapatot,
akik nagyon ügyesen vették az akadályt
és szép eredményeket értek el
hittanból.
Petőfi Sándor
Általános iskolából:
3-4. osztályos
korcsoportból 4. helyezést értek el:
Híves Barbara,
Kovács Nikolett,Holman András.
5-6. osztályos
korcsoportból 5. helyezést értek el:
Bertalan Vivien, Surman
Cecília, Verebes Réka
Szent Erzsébet
Katolikus Általános Iskolából:
5-6. osztályos
korcsoportból 1. helyezést értek el:
Dombai Zsófia,
Gyurcsek Zsófia, Fábián László
7-8. osztályos
korcsoportból 5. helyezést értek el:
Boda Bianka,
Bozsonyik Rita, Szarvas Anna.
Gratulálunk nekik a szép eredményekhez!
" A jobb jövő, mely
után mindnyájan epedünk, csak alaposabb
nevelésnek és tanításnak lehet
eredménye."
"Az Eucharisztia a III. évezred
fénye és élete"