Jó lenne, ha egy írást nem úgy kellene kezdeni, mint ahogyan „egy krónikás a sok közül” az előző számban megjelent „Egy lelki nap emlékei” című élménybeszámolót indítja! De sajnos nekem is ezzel kell kezdenem. Tehát:
„Kedves Barátom!
Tudom, hogy elfoglalt vagy…” (ld.: Vadkerti Harangok XIV. évfolyam 4. szám, 4. oldal, „Egy lelki nap emlékei” című cikk első bekezdés)
Most panaszkodom még egy kicsit az időjárásra, hogy sajnos nem volt annyira jó idő - illetve az előrejelzések sem kecsegtettek sok jóval –, hogy felvállaljuk az Aprómájon történő táborozást. (A bevezetésre válaszul következik a szokásos nagy de.)
DE: Akik eljöttek jól érezhették magukat. Örülünk, hogy Borsosberényből is, és vadkerti nem cserkész, volt cserkész és (talán) leendő cserkész gyerekek, fiatalok is megtiszteltek minket, velünk töltötték a két napot. Hál’Istennek az időjárás sem volt olyan, hogy fedett helyre kényszerültünk volna, sőt a nagyobbak kinn is tudtak sátorozni a KALÁSZ udvaron.
Mindkét nap egy „igazi” cserkésztábori nap mintájára zajlott le. Szombaton már 8 óra körül beindult az élet: segítőkész szülők azon dolgoztak, hogy legyen ebédünk. A vezetők pedig még a napi program utolsó vagy utolsó előtti simításait végezték. Közben elkezdtek szállingózni a gyerekek is.
10 órakor kezdődött hivatalosan a nap a nyitóceremóniával. Ima után felvontuk a zászlót (ami ugyan leszakadt, de nem hagytuk magunkat, mert megkezdtük a programokat), ezt követte a létszámjelentés, majd a tisztségek átadása. A tábornyitás után csoportokra osztottuk a gyerekeket, akik egy rejtélyes-rejtvényes feladatot kaptak, melynek keretében keresztül-kasul bejárták a falut - egy puzzle darabjait gyűjtögették. De ebédig összeállt a kép szó szerint is, mert a kirakós játék végeredményeként a csodaszarvast, illetve üldözőit láthattuk. Fáradtan, elcsigázottan költöttük el finom ebédünket.
Ebéd után újabb próbatételek várták a gyerekeket, különböző helyszíneken 20-20 percet töltöttek a feladatokkal. Kézműves foglalkozáson állatokat, cserkészliliomot készítettek színes szivacslapokból. Egy másik helyszínen már az esti tábortűzre készültek egy népdallal és egy könnyűzenei dallal. Bibliai kvíz keretében kiderült, ki mennyire figyel hittanórán, és mennyit forgatja a Szentírást. Az udvaron hasznos csomókat tanultak, ismételtek át a gyerekek, az ügyesebbek még nyakkendőgyűrűt is megtanultak fonni. Elsősegélynyújtáson vészhelyzet volt, az újraélesztést gyakorolták. A vadregényes hátsó kertben rettegő hungarocell állatok várták a légpuskás vadászokat, elől pedig rettegő céltáblák a hun íjászokat. A plébánia udvarán pedig sportos ügyességi feladatokat hajtottak végre a gyerekek.
Énekpróba keretében próbáltunk ráhangolódni a szentmisére, melyet Beer Miklós püspökatya celebrált. Cserkészegyenruhában érkezett, cserkészként köszöntöttük egy nagy csatakiáltással, melyet örömmel fogadott. Egész ittlétének közvetlen, már-már családias hangulata volt. Egy kiscserkészünk marasztalta is, hogy aludjon nálunk, de sajnos nem fogadhatta el, mert tovább kellett mennie. (Talán majd legközelebb!)
A szentmise után próbára tettük a gyerekek fülét és szemét egy zene- és képfelismerő feladattal. Ezt követően nagyon jól sikerült cserkészetet népszerűsítő filmeket láttunk, melyek egy pályázatra készültek.
Minden tábori nap fontos része a tábortűz, aznap sem feledkeztünk el róla. A gyerekek előadták a dalokat, amivel napközben készültek. Az éneklős, mutogatós játékok keretében pedig a még bennünk lévő feszültséget vezettük le. A tábortűz végén megalakítottuk a szeretetkört, és elköszöntünk egymástól.
A tábortűz után felsorakoztunk az esti szertartáshoz, ami esti imádságból, zászlólevonásból állt. Ezidáig mindenki úgy tudta, hogy a takarodó következik, mert szigorúan titkos programja volt a napnak az éjszakai számháború. Két csapatra oszlottunk, és elemlámpákkal felszerelkezve megkezdődött a templom körül az ádáz küzdelem. Nyolcadik törvényünk így szól: „A cserkész vidám és meggondolt.” Úgy érzem, hogy az első részét túl is teljesítettük, második részének betartása viszont hagyott némi kívánnivalót maga után. Néhányan nagyokat estek a járdák mellett futó láncokban, illetve néhány tő virág is felkerült a háború áldozatainak listájára. A csata végeztével még sokáig lehetett hallani beszélgetéseket a nap élményeiről.
Másnap egy kissé késleltetett ébresztő után reggeli tornaként összeszedtük az éjszakai néhány csepp esőt és a reggeli harmatot. Ezt követte a zászlófelvonás és a reggeli imádság. A reggeli torna és az előző napi sok mozgás következtében éhesen fogtunk neki a reggelinek. Reggeli után elkezdtük a csomagolást, pakolászást. Ám ez a nap sem múlt el játék nélkül, mert két mise között megtartottuk az éjszakai háború visszavágóját.
Miután összepakoltunk, felsorakoztunk a zárószertartáshoz, amely az előző napi vetélkedő díjkiosztója is volt. Levontuk a zászlót, elköszöntünk egymástól. Meglepetésként ért mindenkit csapatújságunk első száma, mellyel a Hattyú őrs lepte meg a csapatot. Igényesen szerkesztett, tartalmas kis újság, remélhetőleg egy hasonló színvonalú és hosszú életű lap első számát olvashatjuk.
Nem titkolt célja volt a két napnak, hogy szülők és gyerekek együtt éljék át a tábor hangulatát - s a szülők kíváncsiságát is kielégítettük -, ugyanis nem szeretnénk, ha a tábor ideje alatt a szülők látogatnák a gyerekeket! Ez a cél sajnos nem valósult meg, de sok egyéb célkitűzést igen jól megvalósítottunk. Elővételezve a nyári tábor hangulatát, sok-sok várakozással készülünk augusztusi (nem csak két napos) együttlétünkre.
Kuris
Roland
Vissza
az
újság tetejére
Még mindig
várjuk a jelentkezéseket a jún. 24-i, vagy a
jún. 25-i egyházmegyei
eucharisztikus napokra Nógrádsápra. Jún.
25-én az ünnepi szentmisében a tervek
szerint a váci egyházmegye 17 kerületének
képviselői (augusztustól
átrendeződnek a kerületek!) külön-külön
viszik a feljánlási ajándékokat az
oltárhoz. Olyan ajándékon gondolkodott az
érsekvadkerti kerület papsága, amely
jellemző ránk. Mi a jószívünket
szeretnénk odavinni, segítő és adakozó
szándékunkat. Ezért jelképesen
egy téglát fogunk felajánlani,
melyen egy képletes csekk fog szerepelni arról az
összegről, amit kerületünk
gyűjt össze addig, az épülő csángó
magyar iskola javára. Az összegyűjtött pénzt
közvetlenül Böjte Csabának fogjuk eljuttatni
Dévára, aki kezdeményezője ennek a
nemes feladatnak.
Mi szülők is nagyon vártuk a cserkésznapot. Bár az Aprómájra nem tudtunk lemenni, azért a cserkészház udvarán állítottuk fel a katlant. Abban főztük a babgulyást ebédre. A jó illatra odaszaladtak a gyerekek és kérdezgették, hogy mit főzünk. Jó volt hallani, hogy nagyon sokak kedvence lesz az ebéd. A kóstolgatásból az őrsvezetők sem maradtak ki.
Az akadályversenyről visszatérő cserkészek kiéhezve ültek az asztalhoz, és nagyon várták az ebédet. A plébános atya is eljött közénk és együtt ebédelt velünk. Jó volt látni, ahogy jóízűen kanalazzák a babgulyást.
A délutáni szentmisére a püspök atya is megérkezett, gitáros énekkel fogadtuk őt. Este pedig, amit már nagyon vártak a gyerekek, a közös tábortűz és a Megasztár volt.
Az őrsvezetők előadták a Csillagdalt, utána pedig a gyerekek produkciója következett, egy népdalt és egy „világi” számot kellett előadniuk. Nagyon nagy sikert arattak.
Jó volt velük eltölteni a két napot és látni, hogy mennyire szuper csapat. Legközelebb is szívesen elmegyünk közéjük.
Kovács
Andrásné
Vissza
az
újság tetejére
A cserkésznapról gyerekszemmel
Az volt a legjobb, hogy a tábortűznél sokat énekeltük a kedvenceimet (Mentőláda, Ford Escord, Józsi vagyok). Délelőtt pedig, hogy egy képet kellett összerakni, és különböző helyeken találtuk meg őket a faluban. Még íjászkodtunk is. (Budai Roland, Sólyom őrs)
Nagyon tetszett a szervezés, hogy a gyerekek vidámak voltak, az íjászat, az esti számháború, és a tábortűz körüli játékok. (Klinger Niki, Kamilla őrs)
Az éjszakai számháború tetszett, és azért, mert nem találtak meg. (Kovács Ági, Katicabogár őrs)
Nekem
az
éjszakai és a reggeli számháború
tetszett, meg a lövészet és a Megasztár a
tábortűznél. A délelőtti feladat is jó
volt, hogy a faluban kellett
összegyűjteni képrészleteket, amit
visszatérve a cserkészházban össze kellett
állítani. A lövészet is jó volt,
háromszor meglőttem a vaddisznót. (Czinege
Bálint, Bihari Bence, Péter Ádám,
Laczó Péter, Sólyom őrs)
2005. máj. 20- jún. 24.
Május 20.: A dzsungel könyveA kezdési időpont: este 7 óra. A
belépőjegyek ára: 400 Ft, melyet előre is meg lehet
vásárolni. (tel.:
06-35-301-982, 06-30-62-66-275) Helyfoglalás
érkezési sorrendben történik.
Szeretettel várnak mindenkit a rendezvénysorozatra, melyet az iskola udvarán (Balassagyarmat, Szabó Lőrinc u. 1.) berendezett szabadtéri színpadon lehet megtekinteni.
Céljuk, hogy a város és a
régió
számára tartalmas szórakozást
nyújtsanak; szeretnék elérni, hogy a szülők
és
gyermekek, felnőttek és diákok együtt jöjjenek
az előadásokra, s a közös
élmények, értékek családias
légkörben éljenek tovább. Köszönet
illeti dr. Beer
Miklós megyéspüspököt és a
rendezvény védnökét, Bokros Levente Ekif
igazgatót.
A cserkésznapról parancsnoki szemmel
Az én faladatom a köszönet és a hála. Elsősorban a Jóistennek, hogy erőt adott ahhoz, hogy színes, érdekes faladatokat találjunk ki a gyerekeknek, és ezt meg is valósítsuk.
Köszönet illeti a vezetőket, akik feláldozták idejüket ennek szervezésére, akik lebonyolították, és azoknak, akik részt vettek e napunkon. Köszönet azoknak a szülőknek, akik a két nap folyamán ott voltak velünk, és az étkeztetésben segítettek bennünket.
Köszönet a plébános atyának, hogy idejéből szentelt nekünk is, és amikor tudott, ott volt velünk, nem utolsósorban pedig a finom csokoládét.
Köszönet
a
püspök atyának, aki szintén sok
elfoglaltsága mellett fontosnak érezte, hogy
eljöjjön cserkészcsapatunkhoz, és
szentmisét mutasson be nekünk.
A
Szentatya üzenetéből a XX. Ifjúsági
Világtalálkozóra
(Köln, 2005. augusztus,
egyházközségünkből 12 fiatal készül
elmenni)
„Eljöttünk,
hogy hódoljunk
neki.” (Mt
2,2): ez a következő ifjúsági
világtalálkozó témája. Ez a
mottó segít a
különböző kontinensek fiataljainak abban, hogy
lélekben végigjárják a napkeleti
bölcsek útját, akiknek ereklyéit a
tiszteletre méltó hagyomány szerint Kölnben
őrzik, és abban is, hogy – miként a napkeleti
bölcsek – találkozzanak minden
nemzet Messiásával.
Valóban Krisztus fénye
már megnyitotta a napkeleti
bölcsek elméjét és szívét.
„Elindultak” (Mt 2,9), írja az evangélista, bátran
léptek új útra, egy hosszú és nem
könnyű utazás terheit vállalva. Nem
tétováztak, mindent maguk mögött hagyva
követték a napkeleten felkelni látott
csillagot. A bölcsek nyomában járva ti, kedves
fiatalok, szintén egy „Útra”
készültök, hogy a világ minden
tájáról Kölnbe induljatok. Fontos, hogy ne
csak
gyakorlatban készüljetek a találkozóra, hanem
elsősorban lélekben, a hitnek és
Isten Igéje hallgatásának
légkörében.
Az
Eucharisztia évében próbáljanak azok is
bekapcsolódni az elmélkedésekbe, akik
végül nem jutnak el Kölnbe.
A kölni találkozó
alkalmával jobban megismerhettek
néhány szentet: Szent Orsolyát Köln
védőszentjét, Nagy Szent Albertet, a Keresztről
nevezett Terézia Benediktát (Edith Stein) és
Boldog Adolf Kolpingot.
Az elmélkedési anyag
felépítése a következő: A Pápa
hív címmel egy kommentár található a
bevezetőben, amit elmélkedés követ
különböző témákban (A kereszt,
Közösség, Világegyház,
Ökumené), és
kiscsoporthoz alkalmas kérdések. Majd imák
találhatók és képmeditációk.
Tanúságtételek is olvashatók az
elmélkedési témáknak megfelelően.
Engem mélyen megérintett a
közösségről szóló
elmélkedés, amit Dietrich Bonhoeffertől (a
keresztény etika kiemelkedő alakja)
olvashatunk
„A keresztény
közösségnek tudnia kell, hogy nemcsak a gyenge
tagoknak van szükségük az
erősekre, hanem a gyengék nélkül az erősek sem
tudnának élni.”
Mi a testvéri szolgálat
végzésének módja a
keresztény közösségben?
Az első szolgálat, amellyel a
közösségben tartozunk
egymásnak, abban áll, hogy meghallgatjuk egymást.
Isten úgy szeret minket, hogy
nemcsak Igéjével ajándékoz meg, hanem
fülét is odafordítja hozzánk.
Elfelejtjük, hogy felebarátunknak nagyobb
szolgálatot tehetünk, ha meghallgatjuk,
mintha beszélünk neki. Ám aki
testvérére nem tud odafigyelni, az hamarosan
Istenre sem tud figyelni, előtte is örökké fecsegni
fog.
A második szolgálat, amellyel
közösségben egymásnak
tartozunk a cselekvő segítség. Azok tudják
örömmel és hitelt érdemlően hirdetni
Isten szeretetének és irgalmának igéit,
akik a szeretet és az irgalmasság
mindennapos cselekedeteitől nem ódzkodnak.
Harmadszor arról a
szolgálatról kell beszélnünk,
amely egymás hordozásában,
békességes eltűrésében áll. A
másik ember csak akkor
igazán testvérünk, ha teher a számunkra, nem
pedig tárgy, amivel bármit
megtehetünk. Még Istennek is annyira súlyos
teherré lettünk mi emberek, hogy a
keresztet is vállalta miattunk. Jézus Krisztus
testében valóságosan hordozta
terhünket. Ám úgy hordozott minket, mint anya
hordozza gyermekét, mint pásztor
az elveszett, de megtalált bárányt.
Testvérünket tűrnünk és hordoznunk kell, de
ami még fontosabb: Krisztus beteljesedett törvénye
alatt immár csakugyan el is
bírjuk hordozni.
A másik terhét elhordozni azt
jelenti: elszenvedem a
másik ember teremtményi valóságát,
igent mondok rá, türelemmel viselem, s az
elszenvedésben eljutok addig a pontig, ahol már nem
megterhelést, hanem örömet
jelent számomra.
Korábban bemutattuk már internetes honlapunkat, ahol nagyon sok olvasnivalót találhatunk plébániánkról, rendszeresen megtalálhatjuk újságunkat is. Mostantól újabb szolgáltatással bővültünk. Egyházközségi életünk utóbbi két évéből több száz fényképet lehet nézegetni (leginkább ha gyors internet-kapcsolatunk van): így nagyon sok kedves hívőnk meg is találhatja önmagát az interneten. Sok fényképet találunk még elhunyt szentatyánkról is. Másik szolgáltatásunk a fiatalabb generációknak lesz hasznos, és azoknak, akik a nyáron ide-oda utaznak, és bárhonnan meg tudják nézni az aktuális hét hirdetéseit, hogy vajon milyen események történnek a plébánián, vagy a következő héten kikért lesz a szentmise stb. Sőt, még egy dolog: néhány fontosabb gondolatokat tartalmazó prédikáció is megtalálható a hirdetések mellett. Ide kerülnek majd fel alkalmanként a fontosabb időleges információk, letölthető anyagok is.
Honlapunk
címe (újságunk hátulján is mindig
olvashatjuk): www.ersekvadkert.vaciegyhazmegye.hu,
itt mindent megtalálunk, de közvetlenül is
elérhetőek a fent leírtak:
hirdetéseink: http://ersekvadkertplebania.tar.hu,
fényképeink: http://kep.tar.hu/ersekvadkertplebania.
Ezúton is köszönjük újból mindenkinek a segítségét, akik akár az újságunkban, akár a technikai dolgokban segítenek.
Vissza az újság tetejére
Építsünk
iskolát Csángóföldön…
Kedves
Testvérek!
December
5-e után, próbáltam egy
kicsit csendben maradni. Úgy éreztem, hogy egyetlen
helyes válaszunk a szégyenletes nemre egy
határozott Igen kell, hogy legyen:
Igen az életre! Igen a szeretetre! Igen a határokon
túli testvérre!...
Istenre
figyelő lélekkel, a
moldvai csángó testvéreink iránti
szeretettel vezérelve, arra bíztatok minden
szomorú szívű magyar testvéremet, hogy a december
ötödikén kimondott „nem”
gyalázatát mossuk le egy hatalmas, egy-emberként
kimondott Igennel. Úgy érzem,
hogy jelenleg a csángó testvéreink folytatnak
legelkeseredettebb harcot a
megmaradásukért. Álljunk ki melléjük,
vállaljunk szolidaritást velük! Osszuk
meg velük mindazt a szellemi,
anyagi értéket, melyet Isten nekünk adott, de
ugyanakkor alázatos szívvel tanuljunk is
tőlük, hisz csendes
elzártságukban, a megmaradásért
vívott névtelen harcukban olyan értékeket
birtokolnak, mely az egész magyar nép
újjászületésének alapja. Ők szeretik
Istent, sokszor naponta kétszer is elmennek a templomba
imádkozni. Szeretik
egymást, szeretik a gyermekeket, így nem ritka a 8-10
gyermekes család sem ott.
Vidámak, tüzesen táncra, dalra szívesen
perdülnek. Életigenlésük és
életerejük
engem mélységesen megindít. Azt javaslom, hogy
egy-egy város, település, iskola
vállaljon fel testvértelepülésként,
testvériskolának, egy-egy moldvai falut,
települést. Menjünk el közéjük,
vásároljunk, építsünk nekik
iskolákat,
kollégiumokat. Fogjunk össze, és alapítsunk
egy komoly iskolahálózatot a
Moldvai csángó testvéreink számára. Ez
legyen a mi mindent elsöprő Igenünk, az elhalkuló,
tétovázó nekem-re.
Szeretettel:
Csaba testvér
Gyűjtésünk
3 módja
Háromféleképpen
tud bárki segíteni, ill.
hozzájárulni, hogy méltó
felajánlási ajándékunk legyen az
egyházmegyei
eucharisztikus napon.
Úrnapján
kihelyezzük gömbperselyünket erre a
célra, mely 2 hétig várja az adományokat.
Megvásárolható
az erre az alkalomra készített csángó
CD, úgymond „téglajegy”. A
téglajegy-lemezen csángó gyermekeket hallhatunk
énekelni, számítógéppel pedig
fotókat is láthatnak Csángóföldről,
és a gyermekek oktatásáról.
A plébánia 1000 forintért
vásárolja meg a
cd-t, melynek teljes összegét a kiadó erre a
célra továbbítja. Mivel nekünk
saját gyűjtésünk is van, ezért kb. 2000
forint adományt várunk minden egyes
cd-ért, így darabonként még 1000 forint jut
a kerület felajánlásába. A cd-t
megvásárolhatják a kedves hívek a
sekrestyében, a plébánián, a katolikus
iskolában, vagy a hitoktatóknál (ha elfogy, akkor
fel lehet iratkozni a
rendeléshez).
Harmadik mód a segítésre, hogy kiadták Böjte Csaba legújabb könyvét: Hiszek a szeretet végső győzelmében. A plébánia 1000 forintért vásárolja meg a könyvet, melynek felét a kiadó erre a célra továbbítja. Mivel nekünk saját gyűjtésünk is van, ezért kb. 2000 forint adományt várunk minden könyvért, így darabonként még 1000 forint jut a kerület felajánlásába. A könyvet is az előbb részletezett módon vásárolhatják meg a kedves hívek.
A nyári vakáció alatt szünetel a hétfő esti felnőtt hittan. A kirándulások, a ház körüli teendők megbeszélése a vasárnapi nagymisék utáni összejöveteleken történik. Ekkor vehető át a megrendelt KOLPING újság, rendezhetők a tagdíjak, befizethető a családi üdülések komoly szándékát jelentő előleg.
Ha az egyházmegyei nap miatt nem kerül
módosításra az időpont,
akkor 2005. június 25-én ismét indulunk a
KÁLLÓI Kolping főzőversenyen, hogy
megvédhessük a tavaly megszerzett első helyezést.
Mj
(részletek
Böjte Csaba atya leveléből)
Sír:
Nagyon nehéz lenne elmesélni mindazt, amit ott
láttam, tapasztaltam. Hatalmas
sártengerben nagyon szerény kis házikók,
rengeteg csillogó szemű magyarul is
szépen tudó kisgyerek. Az egyik román római
katolikus pappal beszélgettem, aki
nagyon szívélyesen fogadott, de azt is elmondta, hogy a
katolikus falvak nagyon
el vannak nyomorítva, felejtve a hatóságok
részéről. Sajnos Románia más
vidékeihez viszonyítva nagyságrendekkel nagyobb a
csángó falvakban a szegénység,
az elmaradottság.
Miért
kacag a másik szemem? Olyan fiatal
értelmiségiekkel találkoztam, akik
gyakorlatilag Isten nevében olyan munkát vállalnak
nap mint nap, amelyet csak a
középkorban élt misszionáriusok
vállaltak fel. Munkájukat látva szívemet
eltöltötte
az öröm, a remény és a büszkeség.
Úgy érzem, hogy míg ilyen lányai és
fiai
vannak a mi népünknek, addig biztos, hogy van jövője
nemzetünknek. A Moldvai
csángó testvéreim évszázadokon
keresztül 150-200 km-t gyalogoltak a gyímesi
szoroson keresztül, hogy részt vegyenek a
csíksomlyói pünkösdi búcsún.
Egyetlen
szál ami őket Erdélyhez köti, az a
Csíksomlyói Mária. Határozottan
éreztem,
hogy csángó testvéreim oly sokszor jöttek
Máriához, most Mária nevében én is
el
kell jöjjek a Moldvai testvéreinkhez. Még pontosan
nem tudom, hogy mit kér az
Isten tőlem, de határozottan érzem, hogy számukra
iskolát-, kollégiumot kell
létesítenünk. Ők ezt tőlem, a Szent Ferenc
alapítványtól írásban is
kérték.
Szeretettel
kérlek, hogy imádkozzatok, és segítsetek a
Boldogságos Szűz Anya tiszteletére
Moldvában, Rekecsenyben megépíteni a
Csángó-magyar iskolaközpontot.”
Kisebb
testvéri szeretettel, Csaba testvér
2005. január 22.
- plébános
-
Az
Eukarisztia évében kötelességünk
megerősíteni kapcsolatunkat az
Oltáriszentségben köztünk élő
Krisztussal. Ehhez nyújt nekünk segítséget
egyik
kedvenc íróm, Thomas Merton
(1915-1968) trappista szerzetes, kinek műveit nagy szeretettel
ajánlom a
hitükben elmélyülni vágyó
olvasóknak.
Az alábbi írás A
csend szava című kötetéből való, mely az
Eukarisztiát, mint szent lakomát
(sacrum convivium) mutatja be.
„Az újabb időkben
elfeledkeztünk
arról a tényről, hogy a mindennapi élet
legegyszerűbb cselekedetei is
természetüknél fogva mélységes lelki
értelmet hordoznak. Az asztal bizonyos
értelemben a családi élet közepe, a
családi élet kifejezője. A gyerekek
szüleikkel együtt azért gyülekeznek itt
össze, hogy elfogyasszák azt az ételt,
amelyet a szüleik szeretete teremtett elő. Az asztalnál a
gyerekek hálásan
osztoznak szüleik munkájában és
áldozatában. A közös étkezést az
édesapa imája
áldja meg, s az egész család
beszélgetése teszi elevenné. Ebben a
közös
együttlétben éli meg a család saját
család-voltát, eszmél rá önmaga
létére,
méltóságára és erejére. A
keresztény család étkezése nem annyira a
testi
szükséglet puszta kielégítése, hanem
inkább a szeretet titkát, a keresztény
otthon titkát ünnepli. Ez pedig mélységes
titok, mivel Krisztus maga van jelen
férj és feleség megszentelt
egységében s a belőle születő gyermekekben.
Krisztus táplálja a jelenlévőket és
áldja meg őket mindazzal, ami nélkül élni
lehetetlen vagy legalábbis nyomorúságos.
Így
történik ez a lakomán is. A
latin convivium szó többet hordoz
ebből a titokból, mint a »lakoma« vagy az
»ünneplés« szavunk. Ha egy lakomát
»conviviumnak« nevezünk, akkor az »élet
megosztásának titkára« utalunk – olyan
titokra, ahol a vendégek részesülnek mindabban a
jóban, amelyet házigazdájuk
szeretete elkészít számukra és
eléjük ad. A barátság és a hála
légkörében
megosztják egymással gondolataikat és
érzelmeiket is, és feloldódnak a közös
örömben. Az ősrégi bölcsesség és a
keresztény szeretet egyaránt azt tartja,
hogy a vendég Isten küldötte, álruhás
angyal. A házigazda viszont az Atyaisten
képmása. A keresztény gondolatvilágban a
vendégek és a házigazdák együttese az »egy Krisztust eltöltő szeretet«
örömét
jeleníti meg.
Az olyan korban, mint a
miénk,
rendkívül fontos tehát szemünk előtt tartanunk
azt, hogy az Eukarisztia
convivium, szent lakoma. Ebben az ünneplésben a
keresztény család, az egyház
egy közös asztalnál együtt örül az
apostolokkal, az összes szentekkel és az
összes hívőkkel. Nem pusztán egyéni,
személyes találkozás Istennel, de másfelől
nem is valamiféle vallásos tömeggyűlés,
amelyen a hívek együttese semmi mást
nem fedezhet föl, csupán saját tömegét.
Az áldozás
sacrum convivium. Olyan lakoma, amelyen a
hívek
nemcsak egymaguk részesülnek az eukarisztikus Krisztussal
való lelki áldásaiban
és örömeiben, hanem közösen
részesülnek az isteni életben. Az
áldozás örömét
megosztjuk egymással. S ez nem pusztán érzelem,
hanem a szentség tényleges
lelki gyümölcse. Az Eukarisztia a szeretet szentsége, sacramentum unitatis, Krisztussal
egyesülésünk szentsége. Az
Eukarisztia csak úgy érheti el célját,
és válhat a dicséret tökéletes
áldozatává Isten tiszteletére és
dicsőségére, ha tudatában vagyunk ennek az
egységnek, és Krisztus életében
részesedünk általa.”
Közreadta: Nógrádi László tanár
Semmittevésre: Jó megtapasztalni annak
igazságát, hogy a mennyei Atya szüntelenül
munkálkodik az angyalokkal,
szentekkel és a Szűzanyával együtt. Isten
mindenhatóságának igazi
megtapasztalása akkor kezdődik, amikor elérünk
saját „mindenhatóságunk” végére,
és nincs több ötletünk. A semmittevés nem
lustálkodás, hanem befogadó figyelem.
Idő kell ahhoz, hogy az élet által felkavart dolgok
leülepedjenek bennünk. Nem
elvesztegetett, üres idő akkor sem, ha a gondolataink
kuszák. Engedjük őket
nyugodtan kavarogni! Ne bosszankodjunk, és fel kell hagyni a
gondolat-vadászattal is! Egy kis humorral térjünk
vissza Jézushoz! Neki semmi
nem idegen abból, ami hozzánk tartozik. Előtte szabad
kiadnunk a dühünket, a
haragunkat is. Egyszerűen engedjük meg, hogy Isten ránk
nézzen! Ő szeret minket
kavargó, zűrös gondolatainkkal és
érzéseinkkel együtt. A legnagyobb dolgok
akkor történnek, amikor mi igazából nem
csinálunk semmit, hanem csak
megpróbálunk teljesen belehelyezkedni annak
jelenlétében, aki Mózesnek azt mondta
önmagáról: „én vagyok az, aki
van”. Aki jelen van, aki jelen volt, és aki jelen lesz.
Északi
Körzet
Sok szeretettel
hívunk és várunk családoddal együt
Érsekvadkertre az
Északi
Körzet Családi napjára
2005.
június 4-én szombaton
az Erdei
Házba
A programról:
09-10
óra között
Érkezés az
erdei házba, reggeli
10
órától
A Kolping Családok adnak műsort
11
órától
Tábori szentmise
12.30-14
óra
között Közös ebéd, utána
rövid séta az erdőben
15
órától
Vendégünk Benkóczy Zoltán
színművész
„A mi családunk” címmel tart előadást
17
órakor
Sillye Jenő és zenekarának koncertje
Jelentkezés
2005.
május 30-ig létszám megjelöléssel,
Beke Lacinál a 06-20-544-4742, vagy
06-35-703-000 telefonszámok egyikén.
Töltsünk
együtt
egy szép napot Érsekvadkerten! Várunk!
Gratulálunk!
Mindig nagy öröm számunkra tanulóink szép eredményeiről, sikereiről beszámolnunk. Az elmúlt hónapokban két diákunk jeleskedett szorgalmával, tehetségével.
Pistyúr
Zsófia,
második osztályos tanulónk, a KALÁSZ
országos nép-mesemondó verseny I.
helyezettje lett a Mi dóga van egy asszonnak?
című nép-mese nagyszerű
előadásával. A versenyen közel harminc
mesemondó indult, de Zsófi
mindenkinél jobban tudta, hogy mi dolga van egy asszonynak.
Beke Zoltán, nyolcadikos diákunk, a körzeti hittanversenyen ért el figyelemreméltó helyezést. Az Oltári-szentség évéhez méltó módon a verseny témája az Oltáriszentség és az Eukarisztia ünneplése volt. Korosztályának második helyezettje lett. Sikerét első-sorban szorgalmas ministrálásának köszönheti: a szolgálat volt tanítója
Május 11-13-ig hatodik alkalommal vettünk részt erdei iskolai programokon. Ebben az évben rendhagyó módon nem a saját iskolánk egy másik osztályával, hanem sződi gyerekekkel voltunk együtt. Az eredetileg tervezett indulást az időjárás miatt elhalasztottuk, így nagyon örültünk, hogy a sződiek befogadtak maguk mellé a házba.
Az első délután számháborúztunk. Idén már nehezen bírtunk el egymással, hiszen nagyon sokszor játsszuk ezt a játékot. Hosszú küzdelem után a lányok csapata nyert,(a tanító nénik erősítették a csapatot), hiszen megvédtük a zászlót és leolvastuk a fiúk számait.
Este ismerkedtünk a Hunyadi János iskola negyedikeseivel. Közös nyársalással zártuk az estét.
Csütörtökön a nógrádi vár meg-hódítására indultunk. Ez volt az utolsó vár Nógrád megyében, ahol még nem jártunk. Gyönyörű látvány tárult elénk a várfalról. A történelmi áttekintés után csoportokban vetélkedtünk. A házba visszaérve a finom vacsora után újabb vetélkedő várt ránk, melyben a sződi gyerekekkel vegyes csapatokat alkotva vettünk részt. Sok érdekes feladatot találtak ki a pedagógusok. Ügyességi és környezetvédelmi feladványokat kap-tunk. Késő este, közkívánatra, nyársa-lással búcsúztunk egymástól.
Pénteken a gyurgyalagok fészkelő-helyének közelében lett volna a tanítás, de szokásával ellentétben, Szilvia és Jetti tanító néni megszánt, mert látta, hogy fáradtak vagyunk, így egy közelebbi erdei tisztáson tanultunk. Az utolsó közös ebéd után csomagoltunk és kiürítettük a házat. Délután még fociz-tunk a sportpályán, majd indultunk haza. Ebben az évben nem igazán a sok túra fárasztott ki, azt már megszoktuk, hanem az éjszakai beszélgetések. Sok mondanivalónk volt a vendégeknek, ill. még késő este is játszottunk.
Beke
Laci bácsinak és Erzsi néninek nagyon
köszönjük a finom ételeket,
főként a sok palacsintát, amit sütöttek.
Tanítóink ígérete szerint még a
nyári
szünetben sátorral is kimegyünk az erdei
házhoz, mert nagyon szeretünk ott
lenni.
Az idei évben is április végén iskolánk diákönkormányzata papírhulladék-gyűjtést hirdetett. Egy péntek du. 2-5 óráig szakadatlanul hozták a diákok az újságokat, dobozokat. Az alsósok különösen fel-lelkesültek, ők még 2 hétig kutatták, gyűjtötték a papírokat. Úgy gondoltam, kevesebb papír fog összegyűlni, mint tavaly, de tévedtem. Összesen 4550 kg papírt gyűjtöttek iskolásaink. Versenyt is rendeztünk a gyűjtésből: külön érté-keltük az alsó és felső tagozatosokat. Az alsósok közül a 4.-esek 904 kg-mal, a felsősök közül az 5.-esek 1375 kg-mal lettek az első helyezettek.
A gyűjtésből befolyó összeget osztályaink játék és egyszerűbb sporteszköz vásárlására fordítjuk.
Június 4-én családi juniális lesz a Kolping erdei házánál, bővebb programot újságunkon belül találhatunk. Jöjjünk minél többen!
Az első vasárnapi titokcsere június 5-én lesz – Rózsafüzér Társulat
Június 5-én Kalász gyűlés.
A Karitász-csoport májusi imaszándéka: az alkoholistákért.
A Képviselő Testület következő gyűlése június 5-én, vasárnap du. 4 órakor lesz.
Június 11-én, szombaton tartjuk katolikus iskolánkban a ballagást, utána a templomban szentmisével zárjuk az ünnepet.
A tanévzáró ünnepélyünk pénteken, 17-én 17 órakor lesz.
Június 18-án papszentelés lesz Vácott, melynek keretében pappá szenteli püspök atyánk az egyházmegyei karitász-igazgatót, Kármán János diákónust! A plébános szeretné, ha minél többen együtt elmennénk rá, ezért kérjük a feliratkozásokat a külön buszra a sekrestyében június 10-ig, péntekig.
Június 24-25-én lesz az egyházmegye eucharisztikus napja, melyre a püspök úr nagyon várja az egyházközségeket - akár több busszal is. A programot a faliújságon és korábbi újságunkban is megtalálhatjuk. Várjuk a feliratkozásokat továbbra is, mert sok hely van még mind a pénteki, mind a szombati buszban. Nagyon szép programokkal várnak bennünket.
Május 13-án, a fatimai Szűzanya liturgikus emléknapján, a II. János Pál pápa ellen elkövetett merénylet 24. évfordulóján, XVI. Benedek pápa ünnepélyesen bejelentette, hogy megkezdődhet az április 2-án elhunyt II. János Pál pápa boldoggá avatási eljárása. Ennek ünnepélyes dokumentumát a lateráni Szent János székesegyházban olvasta fel latinul, ahol főegyházmegyéje papságával találkozott. Ez a második kivétel a boldoggá-avatások során, hiszen minden más esetben az elhalálozás után öt évet várni kell az eljárás megindításáig. Az első kivétel Teréz anya volt.Ez
történt
Halottaink:
Opitz Pál
Berényi István
Eczl Tiborné, született Lőrincz Erzsébet
Farkas Mihályné, született Boda Mária
Kőműves Zoltán
Szabó Andrásné, született Czinege Anna
Kristók Sándorné, született Szabó Erzsébet
Paulicsek Ignác
Kereszteltünk:
Kristóf Krisztián (Kristóf Viktor és Vozik Henrietta gyermeke)
Szentségimádásaink beosztása:
június 2. |
csüt. |
csendes félóra
vezető nélkül |
június 9. |
csüt. |
Kolping-család |
június 16. |
csüt. |
cserkészek |
június 23. |
csüt. |
Karitász csoport |
június 30. |
csüt. |
Rózsafüzér
Társulat |
„Krisztushívők,
valamennyien fedezzétek föl az Eucharisztia
ajándékát,
mint a világban – a különböző
foglalkozásokban és a legváltozatosabb
helyzetekben – élt mindennapi életetek
világosságát és erejét. Elsősorban
azért
fedezzétek föl, hogy maradéktalanul át
tudjátok élni a család
szépségét és
küldetését”.
„»Veletek vagyok a
világ
végéig…« (Mt 28,20) Az Eucharisztiának ez a
dimenziója, jellege minden másnál
jobban próbára teszi a hitünket, vagyis »a
valóságos jelenlét« titka.” (II.
János Pál pápa: Maradj velünk, Urunk)
„Különösen
kívánom, hogy fedezzétek fel újra, hogy mit
jelent a
vasárnap, az Úr napja és az Egyház napja!”
(II. János Pál pápa: Maradj velünk,
Urunk)
IRÁNYTŰ
Azért jöttem,